IV kadencja
Interpelacja nr 8432
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie stosunku rządu polskiego wobec problemów dotyczących reparacji wojennych i odszkodowań cywilnoprawnych
Szanowny Panie Premierze! Waldemar Gontarski, dyrektor Centrum Ekspertyz Prawnych przy Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji sformułował zarzut, że rząd zignorował uchwałę Sejmu w sprawie reparacji, aby zapewnić nominacje na stanowiska w Brukseli dla wysokich urzędników Rady Ministrów. W wywiadzie pt. ˝Reparacje za stołki w Brukseli˝ Gontarski oskarżył Pana Premiera o to, że w rozmowie z kanclerzem Schroederem podczas ostatniej wizyty w Berlinie nie podjął tematu reparacji z powodu obawy, iż Niemcy zablokują nominacje polskich urzędników na wysokie stanowiska w Brukseli.
Przed wyjazdem do Berlina na rozmowy z Gerhardem Schroederem Konwent Seniorów wymógł na Panu Premierze obietnicę, że zostanie przedstawiona kanclerzowi uchwała Sejmu w sprawie należnych Polsce reparacji. Zanim jednak doszło do spotkania, z Berlina nadeszła informacja o postanowionym już powołaniu polsko-niemieckiego zespołu prawników, którego celem będzie wypracowanie dla obu rządów stanowiska prawnego pozwalającego im zasłonić się przed roszczeniami obywateli niemieckich i polskich. Gremium miało rzekomo zapobiegać roszczeniom niemieckim, a tymczasem okazało się, że chodzi również o ewentualne zapobieganie roszczeniom polskich poszkodowanych w wyniku wojny, kierowanych pod adresem Niemiec. Wobec powyższego pytam Pana Premiera:
1. Czy rząd, zrzekając się reparacji wojennych dla Polski, weźmie na siebie roszczenia cywilnoprawne własnych obywateli?
2. Czy postawa Pana Premiera oznacza, że chciał Pan Premier pozbawić Polskę równocześnie i reparacji, i odszkodowań cywilnoprawnych?
3. Dlaczego zignorował Pan Premier uchwałę Sejmu w sprawie należnych Polsce reparacji?
Z poważaniem
Poseł Anna Sobecka
Toruń, dnia 6 października 2004 r.