KARTKA Z HISTORII debaty nad reperacjami wojennymi od Niemiec

IV kadencja


Interpelacja nr 8432

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie stosunku rządu polskiego wobec problemów dotyczących reparacji wojennych i odszkodowań cywilnoprawnych

Szanowny Panie Premierze! Waldemar Gontarski, dyrektor Centrum Ekspertyz Prawnych przy Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji sformułował zarzut, że rząd zignorował uchwałę Sejmu w sprawie reparacji, aby zapewnić nominacje na stanowiska w Brukseli dla wysokich urzędników Rady Ministrów. W wywiadzie pt. ˝Reparacje za stołki w Brukseli˝ Gontarski oskarżył Pana Premiera o to, że w rozmowie z kanclerzem Schroederem podczas ostatniej wizyty w Berlinie nie podjął tematu reparacji z powodu obawy, iż Niemcy zablokują nominacje polskich urzędników na wysokie stanowiska w Brukseli.

Przed wyjazdem do Berlina na rozmowy z Gerhardem Schroederem Konwent Seniorów wymógł na Panu Premierze obietnicę, że zostanie przedstawiona kanclerzowi uchwała Sejmu w sprawie należnych Polsce reparacji. Zanim jednak doszło do spotkania, z Berlina nadeszła informacja o postanowionym już powołaniu polsko-niemieckiego zespołu prawników, którego celem będzie wypracowanie dla obu rządów stanowiska prawnego pozwalającego im zasłonić się przed roszczeniami obywateli niemieckich i polskich. Gremium miało rzekomo zapobiegać roszczeniom niemieckim, a tymczasem okazało się, że chodzi również o ewentualne zapobieganie roszczeniom polskich poszkodowanych w wyniku wojny, kierowanych pod adresem Niemiec. Wobec powyższego pytam Pana Premiera:

1. Czy rząd, zrzekając się reparacji wojennych dla Polski, weźmie na siebie roszczenia cywilnoprawne własnych obywateli?

2. Czy postawa Pana Premiera oznacza, że chciał Pan Premier pozbawić Polskę równocześnie i reparacji, i odszkodowań cywilnoprawnych?

3. Dlaczego zignorował Pan Premier uchwałę Sejmu w sprawie należnych Polsce reparacji?

Z poważaniem

Poseł Anna Sobecka

Toruń, dnia 6 października 2004 r.

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu