Wojna w Ukrainie – aneks do stanowisk prawników polskich

Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę – w tym na ludność cywilną i obiekty cywilne – byłaby niemożliwa, gdyby świat Zachodu adekwatnie zareagował na wcześniejsze sprzeczne z prawem międzynarodowym agresywne działania Rosji wobec Ukrainy, datowane od 2014 r.

Wtedy część państw członkowskich Unii Europejskiej najwyraźniej uznała, że życie obywateli Ukrainy stanowi wartość niżą niż interesy ekonomiczne, zwłaszcza związane z gazociągami i ropą naftową. W ten sposób dochodziło do naruszania przez te państwa członkowskie podstawowych wartości Unii zapisanych w art. 2 TUE – wśród tych traktatowych wartości na miejscu pierwszym widzimy godność człowieka.

Przepisy zawarte w art. 2 TUE są naruszane też już po inwazji dokonanej przez Rosję na Ukrainę w dniu 24.02.2022 r., gdy część państw członkowskich Unii ociąga się z wyrażeniem zgody na zastosowanie odpowiednich sankcji finansowych i gospodarczych wobec Rosji.
Należy wyrazić nadzieję, że unijna debata zwłaszcza nad zasadą demokratycznego państwa prawnego będzie teraz toczyć się z uwzględnieniem hierarchii wartości wysłowionej w art. 2 TUE.


https://www.rp.pl/prawnicy/art35817271-prawnicy-kazde-panstwo-ma-obowiazek-powstrzymac-rosje


https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-doradczego-komitetu-prawnego-przy-ministrze-spraw-zagranicznych-rp

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu